Husen GÜNDÜZ

Husen GÜNDÜZ

Gerçeklere böylesine gözünüzü kapatmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz ?

14 Kasım 2018 00:01 DOHAK | Salda Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği 2619

Sokak köpeği deyip geçme. Ne farkı var cins olandan, hepsi aynı değil mi? Köpek/kedi diye adlandırıp geçme. Hepsi aynı bakmıyor mu, hepsi ayni yürümüyor mu? Senin benim gibi nefes almıyor mu? Bir varlık canlı sayılması için; uyarılara cevap verebilmeli, üremeli, solunum yapmalı, beslenme ve boşaltım sağlamalı. Eee ne fark bulabildiniz? Düşünebilme yetisi mi? Ben çok görüyorum, düşünme yetisini kullanmayan “insan”. Zor değil, kafanızı çevirdiğiniz her yerde siz de görebilirsiniz. Gün geçtikçe çirkinleşmeye devam eden bi insan ırkı var. Ben hiçbir kedi görmedim ki insan gibi nankör. “Kediler nankördür” yine insanın ürettiği bir cümle. Mesela ben beslediğim, yardım etmek için elimi değdirdiğim hiçbir köpeğin bana zarar verdiğini bilmiyorum. Ya da günlerce aç kalmış olan bir köpeğin teşekkür etmeden gittiğini bilmiyorum. (Kuyruk sallama, kendini sevdirme,ağlama şeklinde ses çıkartması, mamaya gitmek yerine yanıbaşımda durması ki bu aç olmadığından değil, minnet duygusundan...) Peki insanoğlu? Her birimiz yediği kaba tüküren insanlardan şikayetçi değil miyiz? Gerçeklere böylesine gözünüzü kapatmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?

İnsanlığın onlardan öğrenecek çok şeyi var. Mesela hamileyken çocuğu icin çöp karıştırıp yemek bulmak zorunda olan bir anne. Duygusuz,basit sıradan bir eşya gördüğünüz o can... Hani “mal” kabul edilen o can... Yahu sağda solda evladını sokağa atan, çocuğunu satan kişi insan oluyor, şu dünya üzerinde hakla hukukla yaşama hakkı arıyor ama bu canın boyle bir hakkı olmuyor. Hakkı bırakın nefes alıp almamasına bile insanoğlu karar veriyor. Müslüman ülkeyiz ya, evet. Katliam? Haram? Tecavüz? Hak? Ve sayamadığım bir sürü şarlatanlık? Müslümanlığa sığmayan bir sürü şeyin kol gezdiği bir yer. Şu dünya üzerinde her canlının çeşitli etkenler ile kısıtlanmadan yaşama hakkı hür ve eşittir. Bunu düşünebilmek için merhametli olmaya, hayvan sevmeye gerek yok. Eğer bunu düşünemiyorsanız aklınız ve düşünme yetinizde bi problem var demektir. Diyelim ki ömrünüz boyunca küçücük bir yerde kapalı kalıyor ve haykırışlar içinde yaşıyorsunuz. Ne hissedersiniz? Buna yaşamak diyebilir misiniz?“Barınak” gerçeklerini bilmeden oranın iyi bir yer olduğunu düşünmeye devam edeceksiniz. Ama orası hapishaneden başka hiç bir şey değil. Birsürü can “insan” olarak adlandırmaya utandığım yeryüzünün şeytanları tarafından katlediliyor, işkence görüyor, tecavüze uğruyor, zehirleniyor, bir mal gibi sağa sola atılıyor. BUNA NE HAKKINIZ VAR? Buna son verilmesi için ne yapmamız gerekiyor? Daha ne kadar çabalamak gerekiyor. Hür irade ve özgür bir ülke... Avazımız çıktığı kadar bağırıyoruz neden kimse duymuyor? Niye duymak istemiyor? Yorulduk, tükendik. Artık sesimiz yasa olsun. Başka hiç bir şey istemiyoruz. Belki bir nebze azalır bu canilerin vahşeti!

Yorum Ekle

Yorumunuzu Paylaşın!

Yorumlar 1

  • Mark M. 05 Şubat 2020 17:19
    “...buna son verilmesi için ne yapmamız gerekiyor?...” En önemli soru bu. Yapılması gerekenler: Tüm sahiplenen hayvanların Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili birimi tarafından, veterinerler üzerinden takiplerinin yapılması. Çip zorunluluğu var ama cezai yaptırımı yok, bu düzenlenmeli. Sokak hayvanı sahiplenene aylık ödenek bağlanmalı. Hayvan üretim çiftlikleri standart bir düzenleme ile kontrol edilmeli. Özellikle büyük şehirlerde bulunan köylerdeki sahipli kedi-köpekler de çip taşımalı ve düzenli veteriner kontrolüne görürülmeli... Gezdirilen köpeklerin çip kontrolünü yapacak birimler oluşturulmalı, (evden çıkmayan kedilerin kontrolü zor)... Tüm bunları önce belediyeye, sonra bakanlığa detaylı yazdım. Bu konuya özellikle eğilen bir birim 2 ay öncesine kadar yoktu, umarım açılmıştır.

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
DOHAK | Salda Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Salda Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

DOHAK | Salda Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Emek Mah. Koop. Sok. No: 10 Yeşilova / BURDUR
/