Ölüme terk edilen canlara yaşam eli uzattık

21 Ocak 2019 18:46 DOHAK | Salda Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği 3788

Sırçalık Mahallesi'ndeki araziye bırakıldığı belirlenen 8'i yavru, 9 köpek derneğimiz tarafından kurtarılıp, tedaviye alındı.

DENİZLİ'nin Acıpayam ilçesinde, uyuşturucu iğne ile yakalanıp, Burdur sınırındaki kırsal Sırçalık Mahallesi'ndeki araziye bırakıldığı belirlenen, büyük bölümü yavru, çok sayıda köpekten 3'ü telef oldu. 8'i yavru, 9 köpek derneğimiz tarafından kurtarılıp, tedaviye alındı. Bölgedeki onlarca köpek ise daha kurtarılmayı bekliyor.

​Acıpayam ilçesinin kırsal Sırçalık Mahallesi ile Burdur'un Yeşilova ilçesi Güney köyü sınırındaki araziye kapalı kasa bir kamyon ile çok sayıda köpeğin bırakıldığını gören bir çoban, 19 Ocak'ta Salda Doğayı, Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (DOHAK) Başkanımız Mesut Çal'a haber verdi. Bunun üzerine derneğimiz üyeleri ve jandarma ekipleri ile bölgeye giden dernek başkanımız, 3 köpeği telef olmuş halde buldu. Vücutlarında uyuşturucu iğne bulunan yarı baygın haldeki 8'i yavru, 9 köpeği barınağımıza götürüp, tedavilerinin yapılmasını sağladı.

Bölgede, kurtarılmayı bekleyen daha çok sayıda köpek olduğunu belirten dernek başkanımız Mesut Çal, "Biz bölgeye gittiğimizde saat 17.30 sıralarıydı. Geniş bir alanda yaptığımız aramada 3 köpeği ölü bulduk. Çevrede büyük bölümü yavru onlarca da sersemlemiş halde gezinen köpek vardı. Vücutlarında uyuşturucu iğneler vardı. Köpekler, çok korkmuştu. Bizi görünce çoğu kaçtı. Otomobilim küçük olduğu için sadece tedavileri için 1 anne ile 9 yavru köpeği alabildim. Bölgeye 2 torba dolusu köpek maması bıraktık. Bazı hayvanseverler de bayat ekmekler bırakmış. Yardım edilmezse, diğerleri de burada açlık ve soğuk hava gibi çeşitli nedenlerle göz göre göre telef olacak. Alan çok geniş, iyi bir araştırma yapılması halinde başka ölmüş köpekler de bulunabilir, yapılan tam anlamıyla bir vahşet. Resmen bu can dostları orada ölüme terk edilmiş" dedi.

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!

YENİ GALERİLER

DOHAK | Salda Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Salda Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

DOHAK | Salda Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Emek Mah. Koop. Sok. No: 10 Yeşilova / BURDUR
/